fbpx

EXTEND CEILING MOUNTED

Danish design by PJ Production – Varenummer: 6000-0304

Extend Ceiling Mounted er med til at forlænge rummet i højden samt skabe et rum til privatliv eller modsat; et rum til videndeling. Den loftmonteret model af Extend, er ideel til afskærmning op imod gangarealer, i receptionen eller kantinen. Systemet kan desuden benyttes til akustiske afskærmninger mellem borde og ønskes der mere dybde til opbevaring, kan de smalle hylder skiftes ud med brede.

SPECIFIKATIONER

Grundmodulet består af tre sektioner med dertilhørende hylder (i alt tolv hylder) otte messingfødder til top og bund. Derfra kan systemet bygges ud med tillægssektioner, for at opnå ønsket volume.

DIMENSIONER:
Bredde: 1900 mm // Højde: 2490 mm (+30 mm)*  // Dybde: 75 mm

MATERIALE:
Profilen er produceret i anodiseret aluminium og hylderne i metal. Hele systemet er overfladebehandlet med en finstuktur pulverlak.

*Messingbeslagene i top og bund kan justeres med 15 mm. I toppen er der desuden mulighed for en kappe, når det drejer sig om udskæring i troldtekt eller akustikpaneler.

Hylderne justeres nemt i ønsket højde. De skal blot løsnes og fastgøres igen med en fire mm. umbraconøgle. Det er muligt at tilkøbe andre hylder, filt paneler, hjul, samt tilføje produkter fra APTO Clamp Collection.

Ønskes Extend Ceiling Mounted i andre dimensioner og farver skal I blot kontakte os direkte, vi designer selvfølgelig ud fra de mål, der passer til loftshøjden hos jer.

DESIGN SELV MED EXTEND >>

Extend kan bygges op på mange måder, heraf navnet; et system der kan forlænges og tilpasses. Har du brug for at danne et overblik over mulighederne, kan du selv designe i Pcon planner et gratis 3D tool.

DOWNLOAD FRA BILLEDBANK >>

Vi opdaterer løbende vores billedbank med billeder af APTO Extend Collection. Foreløbig kan du finde billeder til webshops med og uden baggrund, samt miljøbilleder til inspiration.

VIDEOGUIDES & MONTERING >>

Kom godt igang med Extend reolsysten / rumdeler. Skal du montere Extend for første gang eller er nysgerrig du på, hvordan systemet håndteres? Her har vi samlet alt praktisk viden ét sted.

CEILING MOUNTED – GRUNDMODUL

CEILING MOUNTED – JUSTERING AF MESSINGBESLAG

CEILING MOUNTED – MOUNTED THROUGH

BYG OG DESIGN MED MENING - UDVID MED APTO CLAMP COLLECTION - SE HVORDAN

EXTEND WITH MORE MODULES

FORANDRE   |   TILPASSE   |   FASTGØRE   —>  IGEN OG IGEN

IKKE BARE ENDNU EN INTERIØR KOLLEKTION, MEN EN BEVÆGELSE I AT SKABE MED OMTANKE

APTO er mere end en designkollektion. Det er en tankegang og designfilosofi, der søger at gøre op med ressourcespil. I stedet for at smide ud, kan du forme på ny med APTO og redesigne, da alle kollektionerne enten er modulærbar eller multifunktionel. 

APTO binder funktion, æstetik og holdbarhed sammen. Følg med i vores udvikling på de sociale medier eller nyhedsbrev.

da_DK